Potravinové intolerance a alergie u psů

Ve spolupráci se společností Alergický pes nabízíme možnost diagnostiky potravinových intolerancí.

Kůže je největším orgánem na psím těle, poskytující ochranu před vnějšími vlivy jako jsou viry, bakterie, paraziti, sluneční záření, vítr apod.

O kůži lze říci, že je zrcadlem psího zdraví. Na kůži se často projevují onemocnění vnitřních orgánů jako je onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, jater, slinivky, štítné žlázy a podobně.

V současné době se u psů často setkáváme s hlubokou pyodermií, což je bakteriální zánět kůže. Psi s potravinovou intolerancí či alergií tak mohou být často léčeni antibiotiky bez hlubšího zkoumání příčiny problému. Antibiotika tak řeší pouze projev problému, nikoliv jeho příčinu, a proto dochází jak u lidí, tak i u psů k nadměrnému používání antibiotik. Psi proto často na léčbu antibiotiky nereagují, jelikož u nich vzniká rezistence. Jinými slovy lze říci, že pokud je pes dlouhodobě léčen antibiotiky, jeho tělo si na ně zvykne a přestane reagovat.

Naštěstí v dnešní době lze použít test, který umí testovat 25-30 druhů antibiotik tzv. Antibiogram. Tímto testem lze zjistit, zda je léčba antibiotiky účinná a na daný problém zabírá.

R – rezistentní (nezabírají)

S – senzitivní (zabírají)

Nevýhodou tohoto testu může být jeho cena, která se pohybuje kolem 5–6 tisíc korun. Cena může majitele odradit od jeho provedení a psi jsou poté léčeni antibiotiky, která nemusí na daný problém účinkovat. A pes tak může být dlouhodobě léčen různými antibiotiky bez účinku.

Psi, kteří jsou dlouhodobě léčeni antibiotiky bez výrazného zlepšení, tak k dalšímu vyšetření přichází pozdě. Celé řešení problému je poté složitější, jelikož při léčbě antibiotiky dochází k narušení střevní mikroflóry. Narušená střevní mikroflóra se musí napravit podáváním probiotik a prebiotik.

Intolerance

Intolerance je v dnešní době stále opomíjené téma a to proto, že když dojde k nepříznivé reakci organismu, hned se tato reakce označuje za alergii i přes to, že o alergii jít nemusí. Intolerance není způsobena odezvou imunitního systému, ale jedná se o poruchu metabolismu. Nejčastější příčinou bývá nedostatek enzymů, které zpracovávají určitou složku potraviny.

Pes trpící intolerancí na nějakou složku v krmivu může mít stejné projevy jako pes trpící alergií:

  • drbání
  • vypadávání srsti
  • podráždění kůže, vyrážky
  • zvracení
  • průjem s hlenem/krví

Reakce psa na intoleranci bývá méně nápadná a může se projevit v řádu hodin až dnů. Naproti tomu je alergický reakce rychlá, prudká a nepřehlédnutelná.

Největší rozdíl mezi intolerancí a alergií je ten, že intoleranci lze vyléčit. A to tak, že vyloučíme složky, které u psa způsobují intoleranci. Tím dochází k harmonizaci střeva a intolerance na potravinové složky můžeme psa zbavit.

Alergie

Alergie je rychlá, prudká a přehnaná reakce imunitního systému na běžně se vyskytující složky v prostředí či potravě. Na rozdíl od intolerance se alergie nejde zbavit – nelze ji vyléčit.

Psi stejně jako lidé mohou být alergičtí na:

  • vnější parazity – blechy, klíšťata, bytové roztoče, potravinové roztoče
  • lidské buňky
  • složky v krmivu
  • pyl a traviny – sezónní alergie

Typickou alergickou reakcí je svědivost kolem očí, tlamy, v podpaží, na břiše a tlapkách. Můžeme pozorovat například vykusování srsti, ale také se mohou projevit i záněty uší.

Alergie se u psů nejčastěji projevují mezi půl rokem až třetím rokem života psa. U více než 50 % psů se alergie rozvine do 1. roku života. Alergie se ale mohou rozvinout i kdykoliv v průběhu života.

Nejčastější potravinové alergie

  • lepek (obiloviny)
  • sója
  • hovězí maso (bílkovina)
  • kuřecí maso (bílkovina)
  • chemické konzervanty
  • barviva a dochucovadla

Vyšetření

V současné době není spolehlivý test, který dokáže z krve odhalit potravinové alergie. Testy mohou vykazovat falešnou pozitivitu (v testu vyjde alergie na složku, která psu nevadí), ale i falešnou negativitu (v testu vyjde negativní výsledek u složky, na kterou je pes alergický).

Intoleranční test (Biorezonanční test)

Chlup ideálně i s chlupovým váčkem se zkoumá pomocí Biorezonance. Biorezonanční přístroj měří elektromagnetické vlnění, měří se frekvence v každé buňce vzorku a ve spektru vibrací těla se objevují vibrace cizích prvků.

Eliminační dieta

Eliminační dieta je způsob pro identifikaci potravinových intolerancí, citlivostí a alergií prostřednictvím stravy. Eliminační dieta spočívá ve vyřazování jednotlivých složek z jídelníčku psa.

Před eliminační dietou následuje podrobná analýza složek v současném krmivu psa. Následně je provedena eliminační dieta a podle výsledků je sestaven nový jídelníček neobsahující alergeny.

Jak eliminační dieta probíhá?

Eliminační dieta je postavena na domácí stravě založené na bílkovinách a uhlohydrátech. Důležité při této dietě je krmit psa stravou, kterou ještě nikdy neměl.

Pokud v průběhu eliminační diety nedojde k vymizení svědivosti, tak je velká pravděpodobnost, že se u psa nejedná o potravinovou alergii.

V případě, že dojde ke zlepšení stavu a vymizení symptomů, následuje provokační test. Provokační test znamená, že je pes vystaven složce v krmivu, u které předpokládáme alergickou reakci. Provokační test nám tak ukáže, zda se jedná či nejedná o potravinovou alergii. Případná alergie se projeví příznaky, které na začátku eliminační diety vymizely.

Pokud s pejskem řešíte některý z výše uvedených příznaků, nebo máte podezření na potravinovou alergii/intoleranci, máte jako zákazníci salónu Happy Tail možnost získat slevu 200,- na provedení intolerančního testu.